PH-1200A-00-SS
Master Appliance Co
Product No:
PH-1200A-00-SS
Manufacturer:
Master Appliance Co
Description:
PROHEAT A-SERIES VARITEMP HEAT G
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Tool Type Heat Gun
Air Flow 16.0 CFM
Color Red
Nozzle Opening Circular - 1.31" (33.27mm)
Product Status Active
Weight -
Includes Heat Gun, Nozzle
Series Proheat®
Power - Rated 1300W
For Use With/Related Products -
Approved Countries -
Voltage 120V
Mfr Master Appliance Co
Compatible Tools -
Approval Agency Marking cULus
Temperature Range 122°F ~ 1004°F (50°C ~ 540°C)
Features -
Accessory Type -
Package Box
Current 11 A