PH1-224/100-201
On Shore Technology Inc.
Product No:
PH1-224/100-201
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr On Shore Technology Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.224" (5.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series PH1
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.424" (10.78mm)