PH1200A280-24/T
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PH1200A280-24/T
Package:
Full Brick
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1200W
User Guide
Voltage - Input (Max) 425V
Product Status Active
Supplier Device Package Full Brick
Current - Output (Max) 50A
Voltage - Input (Min) 200V
Package / Case Full Brick
Efficiency 94%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CE, UKCA
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series PH1200A280 (1.2kW)
Power (Watts) 1.2 kW