PHB1335150KJL
Nichicon
Product No:
PHB1335150KJL
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 15UF 10% 330VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.7 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 330V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Nichicon
Capacitance 15 µF