PHG.00.303.CLLD35Z
LEMO
Product No:
PHG.00.303.CLLD35Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 3A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C