PHG.1K.302.CLLC15Z
LEMO
Product No:
PHG.1K.302.CLLC15Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
LKR KEYG 2C CHR 1.5MM C BR
User Guide
Cable Opening 0.051" ~ 0.059" (1.30mm ~ 1.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 15A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C