PHG.3B.330.CYMD92Z
LEMO
Product No:
PHG.3B.330.CYMD92Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBR KEYG 30C CHR 9.2MM D BR
User Guide
Cable Opening 0.303" ~ 0.362" (7.70mm ~ 9.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 3.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 330
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C