PHH227MKP3780ME4
KEMET
Product No:
PHH227MKP3780ME4
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP ALUM POLY HYB 780UF 63V T/H
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.445" (36.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.600" (15.24mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.638" Dia (16.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.98 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 145mOhm
Ratings AEC-Q200
Series PHH227
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Ripple Current @ High Frequency 34.9 A @ 100 kHz
Mfr KEMET
Capacitance 780 µF