PIC10F222-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC10F222-I/P
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP
In Stock : 3464
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 8MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 23 x 8
Number of I/O 4
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 10F
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters A/D 2x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V