PIC12C672-10/P
Microchip Technology
Product No:
PIC12C672-10/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
In Stock : 297
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 5
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 12C
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 4x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V