Home / Microcontrollers / PIC12F1571T-I/RF
minImg
PIC12F1571T-I/RF
Microchip Technology
Product No:
PIC12F1571T-I/RF
Package:
8-UDFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8UDFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 6
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-UDFN (3x3)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 12F
Package / Case 8-UDFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters A/D 4x10b; D/A 1x5b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V