PIC12F617-I/SN
Microchip Technology
Product No:
PIC12F617-I/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
In Stock : 6165
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 5
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 12F
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V