PIC12F629-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC12F629-I/P
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
In Stock : 55421
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 64 x 8
Number of I/O 5
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 12F
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V