PIC16C54A-10/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C54A-10/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 12
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V