Home / Microcontrollers / PIC16C54AT-10E/SO
minImg
PIC16C54AT-10E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C54AT-10E/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 12
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 18-SOIC
Series PIC® 16C
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V