PIC16C554-20I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C554-20I/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 80 x 8
Number of I/O 13
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 18-PDIP
Series PIC® 16C
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Connectivity -
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V