PIC16C55A-04/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55A-04/P
Package:
28-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
In Stock : 745
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 4MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-PDIP
Series PIC® 16C
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V