Home / Microcontrollers / PIC16C55A-04I/SO
minImg
PIC16C55A-04I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55A-04I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 4MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Series PIC® 16C
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V