PIC16C55T-10/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55T-10/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-SOIC
Series PIC® 16C
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V