PIC16C56A-20/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C56A-20/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 12
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Connectivity -
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V