PIC16C57-10E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C57-10E/P
Package:
28-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 72 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-PDIP
Series PIC® 16C
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Connectivity -
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V