Home / Microcontrollers / PIC16C58B-20E/SO
minImg
PIC16C58B-20E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C58B-20E/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 73 x 8
Number of I/O 12
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 18-SOIC
Series PIC® 16C
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Connectivity -
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V