Home / Microcontrollers / PIC16C620-20I/SO
minImg
PIC16C620-20I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C620-20I/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 80 x 8
Number of I/O 13
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 18-SOIC
Series PIC® 16C
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Connectivity -
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 6V