Home / Microcontrollers / PIC16C622A-20/SS
minImg
PIC16C622A-20/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C622A-20/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 13
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V