Home / Microcontrollers / PIC16C65A-10E/PQ
minImg
PIC16C65A-10E/PQ
Microchip Technology
Product No:
PIC16C65A-10E/PQ
Package:
44-MQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Series PIC® 16C
Package / Case 44-QFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V