PIC16C662-10E/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16C662-10E/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 176 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Series PIC® 16C
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V