PIC16C662-20/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C662-20/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 176 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 40-PDIP
Series PIC® 16C
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V