PIC16C77-20/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16C77-20/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC
In Stock : 81
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 368 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Series PIC® 16C
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 8x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V