Home / Microcontrollers / PIC16CE624-20E/P
minImg
PIC16CE624-20E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16CE624-20E/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 96 x 8
Number of I/O 13
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 18-PDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 16C
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V