PIC16F1459-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1459-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 48MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 14
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 9x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V