Home / Microcontrollers / PIC16F15213-I/MF
minImg
PIC16F15213-I/MF
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15213-I/MF
Package:
8-DFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
In Stock : 2498
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 5
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 5/2x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V