Home / Microcontrollers / PIC16F17115-I/MD
minImg
PIC16F17115-I/MD
Microchip Technology
Product No:
PIC16F17115-I/MD
Package:
8-DFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 8DFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 5
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Data Converters A/D 17x12b; D/A 2x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V