PIC16F1765-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1765-I/P
Package:
14-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
In Stock : 346
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 12
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 14-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V