PIC16F1776-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1776-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V