PIC16F1787-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1787-I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 14x12b; D/A 1x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V