PIC16F1789-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1789-I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 40-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Data Converters A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V