Home / Microcontrollers / PIC16F18026-I/ML
minImg
PIC16F18026-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18026-I/ML
Package:
20-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 11
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Oscillator Type External, Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Data Converters A/D 15x12b SAR; D/A 1x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V