Home / Microcontrollers / PIC16F18124-I/ST
minImg
PIC16F18124-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18124-I/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 11
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 14-TSSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (7K x 8)
Data Converters A/D 29x12b; D/A 2x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V