Home / Microcontrollers / PIC16F18345-I/SS
minImg
PIC16F18345-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18345-I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 18
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V