PIC16F1847-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1847-I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
In Stock : 1140
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 15
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 12x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V