PIC16F527-I/JP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F527-I/JP
Package:
20-UQFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20UQFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 68 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-UQFN (3x3)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 64 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 20-UFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Data Converters A/D 8x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V