PIC16F570-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F570-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 132 x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 64 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Data Converters A/D 8x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V