PIC16F723-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16F723-I/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 11x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V