Home / Microcontrollers / PIC16F84AT-04E/SS
minImg
PIC16F84AT-04E/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F84AT-04E/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 4MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 68 x 8
Number of I/O 13
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type External
EEPROM Size 64 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters -
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V