PIC16F871-I/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16F871-I/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Oscillator Type External
EEPROM Size 64 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V