Home / Microcontrollers / PIC16F877T-10E/L
minImg
PIC16F877T-10E/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16F877T-10E/L
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 368 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Oscillator Type External
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V