PIC16F916T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F916T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 352 x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V