Home / Microcontrollers / PIC16LF15313T-I/RF
minImg
PIC16LF15313T-I/RF
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF15313T-I/RF
Package:
8-DFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 6
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 224 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 5x10b; D/A 1x5b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V