Home / Microcontrollers / PIC16LF1574-E/ST
minImg
PIC16LF1574-E/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1574-E/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 12
Product Status Active
Supplier Device Package 14-TSSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity LINbus, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V