Home / Microcontrollers / PIC16LF1703-E/ML
minImg
PIC16LF1703-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1703-E/ML
Package:
16-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 12
Product Status Active
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V